Tvůj život v týdnech

Tohle je lidský život vyjádřený v rocích:

A tady je opět lidský život, ale v měsících:

Dnes se nicméně podíváme na lidský život vyjádřený v týdnech:

Každý řádek odpovídá jednomu roku. Celá tabulka tedy odpovídá době, která uplyne od narození po dosažení 90 let věku.

Může se zdát, že naše životy se skládají z neskutečného množství týdnů. Jenže ony se dají snadno spočítat – stojí přímo tady a upřeně ti hledí do tváře.

Ještě než se nad touto skutečností hlouběji zamyslíme, podívejme se, jak stráví svůj život průměrný Američan:

Tabulku všech týdnů lidského života můžeme využít mnoha způsoby:

Ale co tvoje týdny?

Občas se život zdá příliš krátký, jindy zase nesnesitelně dlouhý. Tahle tabulka ale může pomoci k uvědomění, že je téměř jistě konečný. Toto jsou veškeré týdny tvého života – víc jich už nebude.

Po tomto zjištění můžeme popsat naše týdny jako vzácné. Na věčnosti budou týdnů miliardy, proti tomu jich v životě máš hrstku. Pokud využijeme podobnosti se vzácností, mohli bychom si představit, že každý jeden týden našeho života je jako jeden půlkarátový diamant. Tady ho máš:

Když bychom vynásobili rozměry půlkarátového diamantu množstvím týdnů v lidském životě (je jich 4860), vejdou se nám na kávovou lžičku:

Při pohledu na tuhle lžičku plnou diamantů vyvstává jasná otázka: Využíváš svých týdnů naplno?

Při přemýšlení nad tím, jak využívám svých týdnů já jsem si uvědomil, že existují dva dobré způsoby, jakými se dá diamant použít:

  1. Užívat si diamantu
  2. Vytvářet něco, co zajistí, abych si více užíval mých následujících diamantů, anebo zlepšil diamanty ostatních

Jinými slovy, leží před tebou lžička plná diamantů a ty by ses měl/a vážně hodně snažit o vytvoření života, ve kterém tě budou činit šťastnými. A jestliže činit nebudou, mělo by jediným důvodem být to, že je používáš pro zlepšení budoucích diamantů tvých, nebo cizích. V ideálním případě bys měl/a dosáhnout rovnováhy mezi 1. a 2. způsobem využití diamantu (což je například situace, kdy v zaměstnání děláš práci, kterou miluješ).

Pokud ti aktuální diamant přináší štěstí, ale tímto štěstím ničíš budoucnost svých ostatních diamantů, tak je to samozřejmě špatně. Stejně tak není dobré, pokud se snažíš aktuální diamant využívat ke zlepšení svých budoucích diamantů, ale momentálně tě to nečiní šťastným.

Naprosto nejhorší způsob, jakým se dá diamant použít je ten, který neodpovídá 1. ani 2. uvedenému způsobu použití diamantu. To se obvykle stává, pokud jsi ve špatném zaměstnání nebo nefunkčním vztahu; je to příznakem nedostatku odhodlání, disciplíny nebo kreativity. Někdy se do této situace můžeš dostat působením dlouhodobého a vysilujícího problému.

Každý jsme měli takové špatné týdny a všichni víme, že se v nich rozhodně necítíme šťastní. Když je jich více za sebou, člověk upadá do depresí, je frustrovaný, ztrácí naději, obklopuje ho temnota a smutek. Špatné týdny jsou nevyhnutelné a občas jsou potřeba – ty nejhorší životní rány nás často dokážou motivovat k té velké, podstatné životní změně. Snažit se minimalizovat počet takových týdnů je ale cíl, o který stojí zato se snažit.

Všechno by se to dalo shrnout asi takhle:

Kalendář života

Jedním z našich obvyklých nedostatků je nedostatek přemýšlení o okolních věcech a sobě samém – mezi nedůležitější dovednosti patří schopnost průběžného sebehodnocení. Bez toho můžeš snadno spadnout do zajeté koleje marnění cenných diamantů.

Abychom si s tímto problémem pomohli, vytvořili jsme kalendář života, který obsahuje právě jeden čtvereček pro každý týden tvého života.

Účelem tohoto kalendáře je pravidelné sebehodnocení; věříme, že jeho využívání ti pomůže k tomu, abys měl/a v životě větší jistotu, že ti také pomůže ve stanovování tvých životních cílů a připomene, že na sebe máš být hrdý/á za to, čeho jsi již dokázal/a; věříme, že ti bude dobrou připomínkou cennosti tvých vlastních diamantů.

Způsobů, jakým kalendář využívat je mnoho:

  • Můžeš si barevně zvýrazňovat jednotlivé čtverečky podle toho, v jaké kapitole života se nacházíš (střední, vysoká škola, první zaměstnání)
  • Můžeš si do každého čtverečku napsat nějakou pěknou vzpomínku z uplynulého týdne
  • Můžeš si do něj naplánovat cíle, kterých chceš v životě dosáhnout
  • Jestliže jsi čerstvým rodičem, může být dobrý nápad vést jeden kalendář pro tvé dítě a ukázat mu ho, až bude starší
  • Anebo ho možná můžeš nechat naprosto nedotknutý.

Kalendář života je pro mne osobně připomínkou, že tahle tabulka prázdných čtverečků je jen a jen moje. Občas se nám zdá, že jsme zaseklí v nějaké situaci, ze které se nedá dostat ven. Tato tabulka ale jasně říká, že každý další čtvereček může být naplněný naprosto čímkoliv budeme chtít. Naprosto každý člověk, kterého znáš, obdivuješ, jakákoliv historická postava – každý to všechno dokázal pomocí naprosto stejné tabulky, jako je ta tvoje.

Čtverečky nám také můžou připomínat, že život odpouští. Nezávisle na tom, co se stalo v předchozím čtverečku se může stát něco jiného v tom dalším. Možná by bylo lepší upustit od novoročních předsevzetí, copak ti někdy fungovaly? Co zkusit předsevzetí do dalšího týdne?

Každý prázdný čtvereček skýtá moře času, který můžeme naplnit něčím úžasným – a je jen na nás, čím ho naplníme.

(přeloženo z anglického originálu Your Life in Weeks – autorem je Tim Urban)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.